Dom wczasowy "Wiktoria"

Atrakcje okolicy

Dom Wczasowy „Wiktoria" położony jest w nadmorskiej dzielnicy Królewskiego Miasta Darłowo - Darłówko Zachodnie. Od szerokiej, czystej, piaszczystej plaży dzieli nas jedynie 5 minut spaceru uliczkami Darłówka (ul. Kaszubska - fragment ul. Władysława IV - a dalej ul. Dorszową do wejścia na plażę). Dojście do głównej drogi (centrum, główny deptak) zajmie Państwu jedynie 2 minuty. By znaleźć się na terenie Portu Morskiego Darłowo wystarczy kolejny 2 minutowy spacer. W okolicy każdy znajdzie dla siebie miejsca, które warto odwiedzić. Jeśli jesteś miłośnikiem innego typu atrakcji - spytaj nas, chętnie doradzimy gdzie warto się wybrać i jak spędzić wolny czas.

 

1. Plaże - 5 minut (Darłówko Zachodnim) / 10 minut (Darłówko Wschodnie)

W granicach Darłowa znajduje się 5 km plaż będących latem kąpieliskami morskimi. Przez środek przebiega rzeka Wieprza, dzieląc plażę na wschodnią i zachodnią. Plaża zachodnia poprzez otwarty po horyzont Bałtyk spełnia wymogi aktywnych plażowiczów. Jest to miejsce doskonałe do kąpieli morskich, szaleństw na skuterze, czy jeździe na nartach wodnych. Po stronie wschodniej plaże osłonięte są przez kamienny falochron wyspowy, przez co przy plaży tworzą się „laguny". W płytkich basenach woda szybko się nagrzewa i jest o kilka stopni cieplejsza niż na otwartym morzu. Stwarza to idealne warunki dla zabaw dzieci w wodzie, przez co jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi i osób ceniących kąpiele słoneczne. Tym, którzy na plaży cenią sobie ciszę i spokój, bez ścisku i gwaru polecamy plażę na wschód od tzw. „patelni". Rozciąga się ona aż do Jeziora Kopań i najlepiej wybrać się na nią rowerem.

 

2. Zabytki architektoniczne - 35 minut - spacer / 20 minut - rower / 5 minut - samochód

Latarnia Morska w Darłówku Wschodnim - z 21 m wieżą widokową.

Spacerując po Darłowie warto zatrzymać się przy wielu ciekawych zabytkach, wśród których uwadze polecamy:

Kościół Mariacki z 60- metrową wieżą, gdzie znajduje się Mauzoleum Pomorskie.

W centrum miasta na Placu Kościuszki usytułowany jest Pomnik Rybaka, w tle którego turyści chętnie wykonują sobie pamiątkową fotografię z wakacji w Darłowie. Tu także znajduje się Ratusz Miejski z zachowanym renesansowym portalem nad drzwiami wejściowymi, natomiast na rynku miejskim uwagę przyciąga Galeria Ryb Morza Bałtyckiego.

Przez centrum Darłowa przebiega licząca 450 m długości ulica Powstańców Warszawskich. Na jednym jej krańcu znajduje się Kościół Św. Jerzego drugi wieńczy Brama Kamienna.

Niepowtarzalną perłą Darłowa jest Zamek Książąt Pomorskich, gdzie urodził się i władał Król Eryk Pomorski. Jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Obecnie na zamku znajduje się Muzeum.

 

3. Spacer

Wyspa Łososiowa czyli park idealny na rodzinny spacer

Wyspa śródrzeczna położona pomiędzy rzeką Wieprzą a Kanałem Młyńskim znajduje się w centrum Darłowa. To miejsce uwielbiane przez rodziny i często wybierane, jako miejsce idealne na spacer. Tu znajdują się aleje spacerowe z licznymi ławeczkami, gdzie w zaciszu można rozkoszować się otaczającą zielenią lub delektować lekturą. Po środku Wyspy Łososiowej znajduje się plac zabaw dla dzieci a obok miejsce przygotowane pod różnego rodzaju biesiady z paleniskiem. Na placu zlokalizowanym przy bramie głównej Wyspy – latem organizowane są liczne festyny, wspólne grillowanie, letnie kino plenerowe, Noc Kupały – zimą natomiast jest to miejsce, gdzie Miasto Darłowo organizuje ogólnodostępne lodowisko.

Na Wyspę Łososiową można dostać się przekraczając bramy: główną – od ulicy Marii Curie Skłodowskiej, boczną prowadzącą od ul. Kanałowej – a także bramę łączącą zachodnią cześć Darłowa z Osiedlem Południe. Brama czerwona – bo taki ma kolor poprzedza most. Łączy on dwa brzegi Wieprzy i dwie części miasta. Most ten nosi również bardzo ważną dla Darłowa, które uznawane jest za serce polskiego wolontariatu – nazwę: Mostu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który oficjalnie otwierał sam Jerzy Owsiak (19 września 2019).

Wyspa Łososiowa swoją nazwę zawdzięcza, jak sama nazwa mówi łososiowi – rybom występującym w wodach, którymi otoczone jest Miasto Darłowo. Jadał je zarówno Król Eryk, ówcześni mieszczanie jak również dzisiejsi mieszkańcy i odwiedzający Darłowo. Dziś znajduje się tu punkt odłowu łososia oraz inkubatory do wylęgu narybku.

Wyspa Łososiowa jest punktem skupiającym miłośników wypraw kajakowych. Tu z reguły kończą się spływy rzeką Wieprzą, którą polecamy uwadze.

Będąc na spacerze – poznaj plenerową galerię ryb dłuta Tadeusza Koniecznego a także zerknij przez ogólnodostępne lornety i zobacz co skrywa tu dla Ciebie natura.

 

Spacer po wydmie czyli promenada nad plażą zachodnią

Dzięki nowo powstałej, ażurowej kładce przyrodniczej możliwym jest spacer po grzbiecie wydmy zachodniej w naszej nadmorskiej, plażowej dzielnicy Darłówku. Ma ona długość około 600m i ukazuje przyrodę występującą w polskiej strefie nadbrzeżnej, a dokładniej w krajobrazie morenowym – w tym, mikołajka nadmorskiego. Na początku i na końcu promenady znajdują się infokioski, które dla spacerowiczów są źródłem wiedzy na temat flory i fauny, w tym gatunków chronionych. Gorąco polecamy spacer promenadą, która unosi się nad diuną i zapewnia bliski kontakt z przyrodą, która występuje nad morzem.

 

Randka w Nadmorskim Parku

Poniżej wspomnianej promenady znajduje się piękny Park Morski. Usytuowany tuż za wydmą morską, w prostokącie ulic: Sosnowa, Parkowa, Plażowa i alejką za wspomnianą wydmą. Park obsadzony został tysiącami sadzonek, chroniąc i podkreślając zarazem zastane w tym miejscu dobro naturalne. Posiada on ogrodzony wybieg dla zwierzaków, alejki spacerowe, wiaty rekreacyjno – integracyjne, liczne hamaki, ławeczki… gdzie w cieniu można posłuchać szumu fal lub podelektować się dobrą lekturą. Tu znajdują się także stoły z planszami do gry w szachy, warcaby, chińczyka. Rozegrasz tu ponadto partyjkę w karty, w ping-ponga, a jeśli zabierzesz ze sobą boule – to i na to przewidziano miejsce. Zarówno park jak i wcześniej wspomnianą promenadę polecamy na miejsce idealne na randkę. Bo podobnie jak lody i gofry tak i miłość najlepiej smakuje nad morzem.

 

4. Marina Darłowo

Darłowski port leżący na trasie Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Co roku organizowane są tu regaty, którym towarzyszą pikniki i biesiady z szantami w tle. Darłowska Marina to miejsce ciekawe i pełne interesujących ludzi, gdzie pasja spotyka się z miłością jak woda, wiatr i żagle. Miejsce idealne dla jachtowych globtroterów. Przy wschodnim nabrzeżu żeglarze znajdą bezpieczne schronienie i nowoczesną, gościnną marinę. Marina posiada 70 miejsc postojowych z dostępem do prądu i wody dla jachtów o długości od 6 do 17 m długości. W nowoczesnym budynku, mieści się również siedziba Zarządu Portu Morskiego Darłowo oraz zaplecze socjalne dla żeglarzy z dostępem do Internetu i telewizji. Gdyby zaistniała potrzeba naprawy jachtu to szeroki zakres usług o gwarantowanej jakości świadczy w tym zakresie znajdująca się w porcie „Stocznia Darłowo".

 

5. Szlaki turystyczne

Prócz pięknej siatki ścieżek, całej masy dróg i leśnych duktów przez Darłowo przebiegają cztery szlaki turystyczne.

Koszaliński Szlak Nadmorski (czerwony) prowadzi wzdłuż Bałtyku przez nadmorskie kąpieliska od Dźwirzyna do Wicia (102 km).
Szlak Rezerwatów (niebieski) długość 71,5 km. Rozpoczyna się w Darłówku kończy w Polanowie.
Szlak Wiatraków (zielony) długość 13 km. Rozpoczyna się w Darłowie z Zamku Książąt Pomorskich, biegnie przez Cisowo, wzdłuż południowego brzegu jeziora Kopań. Kończy się w miejscowości Wicie, łącząc się z czerwonym Szlakiem Nadmorskim.
Szlak Zabytków Średniowiecza (czarny) długość 104 km. Polecany szczególnie dla rowerzystów i turystów zmotoryzowanych. Przebiega przez: Darłowo, Dąbki, Dobiesław, Jeżyce, Słowino, Boleszewo, Krupy, Stary Jarosław, Kowalewice, Barzowice, Cisowo, Dąbki.

Również przez Darłowo przebiega Szlak Świętego Jakuba.

Droga św. Jakuba to jeden z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Jego tradycja sięga XII w. Celem pielgrzymki jest grób św. Jakuba, który znajduje się w Santiago de Compostela.

 

6. Tramwaje wodne

Niewielka przystań przy rozsuwanym moście oferuje rejsy statkami o nazwach: „Księżna Zofia", „Tristan" i „Izolda". Zabierają one pasażerów na krótką podróż wewnątrz portu, na trasie Darłowo - Darłówko i Darłówko - Darłowo. Rejsy w sezonie letnim są regularne co 30 min.

 

7. Rejsy turystyczne

Dla pragnących przeżyć morską wyprawę w rodzinnym gronie polecamy rejsy „Królem Erykiem I" oraz „Unikusem". W okolicach mostu przycumowane są statki wycieczkowe, które zabiorą Cię na trwający 40 min rejs turystyczny.

Dla fanów „ekstremy" oraz dużych prędkości polecamy wycieczkę łodzią motorową Boreasz typu RIB, którą znajdziecie tuż obok Kapitanatu Portu.

 

8. Atrakcje dla dzieci

 

Aquapark Balticlandia

Aquapark znajdujący się tuż przy plaży na terenie Ośrodka Wczasowego Jantar w Darłówku. Mnóstwo atrakcji dla dużych i małych, sprawia, że Balticlandia to doskonały sposób na aktywny wypoczynek i relaks dla całej rodziny.

 

Park Linowy „Nad Bałtykiem"

Jest to sposób na aktywną formę rozrywki, która trafia do odbiorców w różnym wieku. Ze względu na różne trudności tras (treningowa, dziecięca oraz trasy o średnim i wyczynowym stopniu trudności), każdy może się tu zmierzyć kondycyjnie i wyczynowo. Park Linowy znajduje się przy Alei Parkowej w Darłówku Zachodnim.

 

Lunapark Krasnal

Wesołe miasteczko znajdujące się tuż przy kanale portowym obok mostu w Darłówku Wschodnim. Oferuje szereg atrakcji i zabaw nie tylko dzieciom. To miejsce gdzie bawią się całe rodziny.

 

Atrakcje okolic Darłowa

 

1. Leonardia - inteligentna rozrywka - 15 minut - samochód

Park odpoczynku i dobrej zabawy znajduje się w poddarłowskiej wsi Krupy oddalonej od centrum Darłowa o 7 km ( 5 min ). Tu znajduje się około stu gier jedno i wieloosobowych. Proste zasady sprawiają, że zabawa jest wspaniałą rozrywką dla najmłodszych i tych nieco starszych graczy. Park Leonardia czynny jest codziennie w godzinach od 10.00 - 20.00, a koszt biletu to około 15 zł.

 

2. Uzdrowisko Dąbki - 10 minut - samochód

Oddalone od Darłowa około 7 km ( 10 min ). Wieś turystyczna położona nad brzegiem Bałtyku i Jeziora Bukowo. Dobre miejsce dla spragnionych relaksu, kontaktu z naturą, pragnących zregenerować swe siły w jednym z wielu tutejszych ośrodków rehabilitacyjnych. Będąc w Dąbkach warto odwiedzić urokliwą przystań rybacką na plaży, skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego oraz złapać wiatr w żagle w centrum windsurfingu. Niedaleko Dąbek znajduje się Bobolin - wieś turystyczna z piękną, piaszczystą i szeroką plażą. Tu także zlokalizowane jest Ranczo Mustafa - stadnina koni, jedna z największych w regionie.

 

3. Mini ZOO Wicie - 25 minut - samochód

Wieś letniskowa oddalona 15 km od Darłowa, którą polecamy rodzinom z małymi dziećmi. Tu bowiem znajduje się Mini ZOO, a w nim ponad 50 gatunków zwierząt, ptactwo ozdobne, papugi, świnki wietnamskie itp. Mini ZOO latem jest czynne w godzinach od 9.00 do 20.00 w cenie 6 i 9 zł. Wieś Wicie - skrywa również ciekawostkę geograficzną. To właśnie tu znajduje się środek polskiego Wybrzeża Bałtyku.

 

4. Jarosławiec - Muzeum Bursztynu - 30 minut - samochód

Wieś turystyczna z wybrzeżem klifowym i latarnią morską z 1829 roku. Oddalona od Królewskiego Miasta o około 24 km ( 20 min ), położona jest na szlaku czerwonym. Warty uwagi Turysty jest zewnętrzny Park Wodny Panorama Morska, który w przypadku sztormowej pogody jest idealną alternatywą dla kąpieli wodnych. Będąc w Jarosławcu zachęcamy do obejrzenia Muzeum Bursztynu (ul. Nadmorska 1b).

 

5. Dolina Charlotty - Magiczna Dolina - 45 minut - samochód

Dolina Charlotty to ważny punkt na mapie turystycznej Środkowego Pomorza. Oddalona o trzy kwadranse drogi od Darłowa jest ważnym punktem kulturalno - rekreacyjnym, a to z uwagi na organizowany tam co roku Festiwal Legend Rocka z takimi gwiazdami jak Carlos Santana czy Bob Dylan. Dolina Charlotty to kompleks położony na wodzie z pięknymi, leśnymi trasami spacerowymi, stadniną koni, parkiem linowym, ekskluzywnym hotelem z ofertą Spa, fokarium, zarybionymi stawami, zagrodą dzikich zwierząt leśnych, ZOO Charlottą z Krainą Bajek, wioską mongolską z leśnym amfiteatrem muzycznym, w którym odbywa się szereg imprez nie tylko muzycznych.

 

6. Swołowo - Stolica Krainy w Kratę - 40 minut - samochód

Obiekty zlokalizowane w tej wsi są przykładem tradycyjnej budowli pomorskiej - budowli szachulcowej (około 33 km od Darłowa). Latem odbywają się liczne imprezy plenerowe i festyny tematyczne.

 

7. Słupsk - stała wystawa prac S. I. Witkiewicza - 60 minut - samochód

Oddalony o 46 kilometrów (35 min ) od Darłowa jest ważnym centrum gospodarczym, kulturowym i naukowym Pomorza Środkowego. Darłowo ze Słupskiem powiązane jest od wieków historią, kulturą i tradycją. Miasto to polecamy naszym Turystom z wielu powodów. Przede wszystkim ze względu na srebrny ołtarz darłowski, który można zobaczyć w słupskim Muzeum Zamku Książąt Pomorskich. Wyjątkowość tego miasta tkwi jednak w jedynej w Polsce i na świecie, stałej wystawie prac Stanisława Ignacego Witkiewicza, którą można obejrzeć w słupskim Muzeum Książąt Pomorskich.

 

8. Słowiński Park Narodowy - Światowy Rezerwat Biosfery - 90 minut - samochód

Jeden z 23 parków narodowych w Polsce. Utworzony w 1967 roku. Jest położony w środkowej części polskiego wybrzeża, w województwie pomorskim. Został włączony przez UNESCO do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery. Charakterystycznymi elementami Parku są przymorskie jeziora, bagna, łąki, torfowiska, nadmorskie bory i lasy, a przede wszystkim wydmowy pas mierzei z ruchomymi wydmami.

 

9. Fort Marian - 20 minut - samochód

Oddalone od Darłowa 22 km (20 min). Znajduje się przy drodze krajowej nr 6, około 3 km za wsią Malechowo kierując się na Koszalin. To tu od wielu lat miłośnik militariów, organizator darłowskich zlotów - Marian Laskowski - kolekcjonuje sprowadzony z różnych stron świata sprzęt militarny. Można tu między innymi zwiedzić muzeum militariów, gdzie wyeksponowano wiele motocykli, broni, różnego typu, mundurów wojskowych oraz pojazdów zarówno tych ciężkich gąsienicowych, jak i nieco mniejszego kalibru. Po wyjątkowym muzeum oprowadza sam właściciel , opowiadając niesamowite historie i ciekawostki. Istnieje tu także możliwość skorzystania z przejażdżki jednym z pojazdów.

 

10. Cisowo - pierwsza farma wiatrowa - 10 minut samochód / 30 minut spacer

Wieś w gminie Darłowo, oddalona od centrum miasta 3 km (5 min). To tu w 1999 roku powstała pierwsza, profesjonalna farma wiatrakowa w Polsce. Ze względu na panujące w tym miejscu dogodne warunki atmosferyczne i wiejący przez 363 dni w roku wiatr; lokalizacja ta stała się miejscem idealnym ekologicznych inwestycji. Cisowo stało się także miejscem, które upodobali sobie wypoczywający tu Turyści. Widok zachodzącego słońca na tle wiatraków, Morza Bałtyckiego oraz Jeziora Kopań dostarczają niezapomnianych wrażeń. Będąc w Cisowie koniecznie zobacz najstarszą, jednonawową budowlę w okolicy - kościół św. Stanisława Kostki.

 

11. Hortulus - 90 minut - samochód

Dobrzyca - ogrody tematyczne Hortulus - to świat magii barw i zapachów, pięknych ogrodowych aranżacji z Centrum Ogrodniczym i szkółką roślin ozdobnych. Istotą ogrodów jest ukazanie możliwości tworzenia tematycznych kompozycji roślinnych i aranżowania ogrodów. Zwiedzanie tego miejsca to dostarczenie sobie doznań natury estetycznej i duchowej. W sezonie letnim czynne codziennie w godzinach: 9:00 - 19:00.

Największą atrakcją jest żywy labirynt, którego łączna długość korytarzy wynosi 3,2 km. Można go podziwiać z góry, a to za sprawą mierzącej 22 metry wysokości wieży widokowej, która kształtem przypomina nić DNA.

 

 

Zobacz aktualną pogodę w naszej miejscowości:

Polecamy również zapoznać się ze stroną internetową www.darlowo.pl gdzie znajduje się aktualny kalendarz imprez a także różne informacje praktyczne.